Παρασκευή 24 Νοεμβρίου 2017

Έχασε τεράστια ευκαιρία η ΑΕΛ

Η ΑΕΛ έφτασε μία ανάσα από το να πετύχει την άνοδό της στην Α2 Εθνική κατηγορία του μπάσκετ, αλλά στο μπαράζ ανόδου ηττήθηκε από τον Αμύντα με 87-81.

Τώρα οι βυσσινί θα πρέπει να περιμένουν την φημολογούμενη αναδιάρθρωση της κατηγορίας ή την μη συμμετοχή κάποιας ομάδας ώστε να πάρουν με τον τρόπο αυτό το εισιτήριο ανόδου..

Άστοχη

Η ΑΕΛ μπήκε …μουδιασμένα στο ματς, απέναντι στον Αμύντα που προσπαθούσε να τρέξει το παιχνίδι. Το πρώτο 10λεπτο ήταν κακό επιθετικά και για τις δύο ομάδες, καθώς υπό το άγχος της κρισιμότητας του ματς ήταν άστοχες και ενδεικτικό αυτού είναι το 12-10, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκαν τα πρώτα 10 λεπτά του ματς.

Στο 2ο 10λεπτο η ΑΕΛ ήταν απελπιστικά άστοχη σε ότι και αν δοκίμαζαν οι παίκτες της, την ίδια ώρα που η ομάδα του Υμηττού βρήκε μερικά εύστοχα σουτ έξω από τα 6,75μ, πήρε ψυχολογία και κατάφερε να «χτίσει» μια διαφορά κοντά στο +20 με το τέλος του ημιχρόνου, 44-25.

Η εικόνα της ΑΕΛ δεν άλλαξε στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου παρότι οι βυσσινί μπήκαν πιο ψυχωμένα και δυνατά, αλλά με παροιμιώδη αστοχία στις βολές και παρά την καλή της άμυνα, δεν μπορούσε να κατεβάσει την διαφορά.

aela1

Ανατροπή…

Ένα τρίποντο του Βλαχούλη, 1:06 πριν το τέλος της 3ης περιόδου μείωσε σε 59-46 και ταυτόχρονα αποτέλεσε το έναυσμα για την αντεπίθεση. Η ΑΕΛ …έτρεξε ένα σερί 11-0 και κατάφερε να μειώσει σε 59-54, 9΄πριν το τέλος, έχοντας και την στήριξη των φίλων της, αλλά και του Athensclub που ταξίδεψε για να την ενισχύσει.

Ο Αμύντας μετά το αρχικό σοκ άρχισε να …βρίσκει τα πατήματά του πηγαίνοντας και πάλι την υπέρ του διαφορά στο +10, 69-59, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος.

Σαριμπαλίδης και Παπανικολάου με τρίποντα έκαναν το 74-67, αλλά το λάθος του Παπανικολάου έφερε το σκορ στο 76-67 85’’ πριν το τέλος.

Ο Σαριμπαλίδης με δύο μεγάλα σουτ τριών πόντων μείωσε σε 78-74 1΄πριν το ματς τελειώσει, αναπτερώνοντας τις ελπίδες για την ανατροπή. Νέο λάθος όμως στην επαναφορά και επί τοις ουσίας τελείωσε τις όποιες ελπίδες των βυσσινί για να «γυρίσουν» το ματς.

Το τελικό 87-81 έστειλε τον Αμύντα στην Α2 και την ΑΕΛ να περιμένει, αλλά και να διαμαρτύρεται για τις αποφάσεις των διαιτητών.

Τα δεκάλεπτα: 12-10, 44-25, 59-49, 87-81.

Διαιτητές: Παντελιάδης, Κουτσίμπος.

ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Σαριμπαλίδης 26(6), Βλαχούλης 15(2), Παπανικολάου 8(2), Πολίτης, Παπακώστας 2, Αθανασόπουλος 2, Τούτσος 9(1), Μαλτέσιος 18, Κονδυλόπουλος, Τζήμας.

ΑΜΥΝΤΑΣ (Ζάβας): Ζομπάς 5, Αγγελόπουλος 13(1), Τοπάλι 3(1), Διαμαντόπουλος 12(1), Μαντζούρος, Βαρδιάνος 8(2), Πίνης, Κουκουνιάς 7(1), Αλεξάνδρου, Μπάρμπας 27(4), Βογιατζής 6, Καμπούρης 5(1).

"Κερδίζουμε άνοδο και αλλάζει επίπεδο το Μπάσκετ"

Η ΑΕΛ ετοιμάζεται για τον αγώνα μπαράζ με τον Αμύντα, που θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Κυριακή στις 5 το απόγευμα στο κλειστό Γυμναστήριο στην Αταλάντη.

Περισσότερα...

"Κοιμήθηκε" στο τέλος η ΑΕΛ...

Η ομάδα μπάσκετ της ΑΕΛ ηττήθηκε εκτός έδρας με σκορ 66-65 στην Κατερίνη από τον Πιερικό, σε αγώνα της 27ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Β' Εθνικής, στον όμιλο του Βορρά.

Πρωταθλητές οι Έφηβοι!

Πρωταθλήτρια Θεσσαλίας αναδείχθηκε η ομάδα μπάσκετ εφήβων της ΑΕΛ που επικράτησε στο κλειστό του Αλμυρού του Γ.Σ. Βόλου με 51-44.