Παρασκευή 24 Νοεμβρίου 2017

Παραλειπόμενα από το Τύρναβος - Λαμία (photos)

Σπουδαία νίκη του Τυρνάβου κόντρα στη Λαμία με 2-1, που του δίνει το δικαίωμα να βλέπει πλέον "ξεκάθαρα" τα πλέι-άουτ της Football League.

Περισσότερα...

Εξαιρετικός Τύρναβος κέρδισε τη Λαμία (photos)

Μεγάλη από κάθε άποψη νίκη πέτυχε ο Τύρναβος, επικρατώντας της Λαμίας με 2-1.

Η ομάδα του Αποστόλη Χαραλαμπίδη με τους τρεις βαθμούς που κατέκτησε έκανε ένα τεράστιο βήμα για την είσοδό της στα play out.

tir-lamia7

Ο αγώνας

Πολύ καλό παιχνίδι στο στάδιο Αλκαζάρ ανάμεσα σε δύο ομάδες που είχαν θέληση να παίξουν επιθετικό ποδόσφαιρο.

Ματς με πολύ καλό ρυθμό, όχι πολλές φάσεις, αλλά δύναμη, πάθος, ποιότητα και σασπένς μέχρι το τελευταίο λεπτό. Με τη νίκη του αυτή ο Τύρναβος πιστοποίησε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση.

tir-lamia3

Το α’ μέρος

Ο Τύρναβος έχοντας ανάγκη τους βαθμούς της νίκης παρατάχθηκε με σαφής επιθετικούς προσανατολισμούς, με το «καθαρό» 4-3-3 του Χαραλαμπίδη, απέναντι στη Λαμία του Δερμιτζάκη που παρέταξε την ομάδα του με 4-2-3-1.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολλή ορεξάτοι στον αγωνιστικό χώρο, διάθεση που απέδωσε καρπούς πολύ γρήγορα με το γκολ του Γκούρτσα μόλις στο 4ο λεπτό, γεγονός που έδωσε στους Τυρναβίτες και έκανε τους φιλοξενούμενους αν χάσουν την συγκέντρωσή τους.

Ο Τύρναβος για το επόμενο περίπου 10λεπτο κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, πιέζοντας την ομάδα της Λαμίας για ένα δεύτερο γκολ.

Μετά το 15’ οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το ματς και κυρίως με τον εκπληκτικά γρήγορο Ανρί Καμαρά άρχισε να δημιουργεί δύσκολες καταστάσεις για την άμυνα του Τυρνάβου. Η Λαμία κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και ουσιαστικά στην πρώτη φάση που πάτησε περιοχή κατάφερε να ισοφαρίσει.

Μετά το 1-1 οι δύο ομάδες συνέχισαν να δείχνουν διάθεση για ποδόσφαιρο, αλλά χωρίς να δημιουργούν μεγάλες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες και με τον ρυθμό του ματς να πέφτει.

Το 1-1 του ημιχρόνου ήρθε φυσιολογικά και δίκαια.

tir-lamia4

Το β’ ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές και ορεξάτος μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Τύρναβος και από τα πρώτα δευτερόλεπτα προσπάθησε να πιέσει τον αντίπαλό του.

Και πριν καλά, καλά δημιουργήσει κάποια φάση στην εστία του Μπλάζιτς ευτύχησε να πετύχει και δεύτερο γκολ μετά την εκπληκτική ενέργεια του Μιλουτίνοβιτς και το άψογο τελείωμα του Ποκόνγκ.

Το γκολ αυτό αποσυντόνισε την Λαμία που με σπασμωδικές κινήσεις προσπαθούσε να φτάσει στην περιοχή του Πρίφτη, γεγονός που βέβαια ευνοούσε την ομάδα του Τυρνάβου που προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί στην κόντρα τα κενά που υπήρχαν στην άμυνα των φιλοξενούμενων.

Στα τελευταία 15 λεπτά οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πιέσουν και να ανατρέψουν την σε βάρος τους κατάσταση, αλλά όχι με ορθόδοξο τρόπο και ο Τύρναβος κατάφερε να κρατήσει τη νίκη, χάριν και στην εξαιρετική επέμβαση του Πρίφτη στο 93ο λεπτό.

Η νίκη με το τελικό 2-1 ήταν απόλυτα δίκαιη για την ομάδα του Τυρνάβου που ήταν καλύτερη από τον αντίπαλό της σε όλο το 90λεπτο.

tir-lamia5

Οι φάσεις

4’ ΓΚΟΛ: Ωραία σέντρα του Λαμπρόπουλου από αριστερά, στο πρώτο δοκάρι ο Γκούρτσας πρόλαβε αμυντικούς και τερματοφύλακα και με προβολή έκανε το 1-0 για τον Τύρναβο.

20’ ΓΚΟΛ: Πολύ ωραία κόντρα επίθεση για τους φιλοξενούμενους. Ο Ντελέκος έκλεψε την μπάλα, πάσαρε στον Πέρεθ που έκανε την κάθετη μπαλιά στον Νεόφυτο που με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πρίφτη, κάνοντας το 1-1.

23’: Οι παίκτες της Λαμίας αλλάζουν πολύ γρήγορα την μπάλα, ο Αν. Καμαρά από δεξιά έκανε την παράλληλη σέντρα, ο Ομπράντοβιτς έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε μακριά από την εστία.

42’: Εκπληκτική κούρσα του Αν. Καμαρά από δεξιά, έκανε την παράλληλη συρτή σέντρα, οι κόντρες παραλίγο να δημιουργήσουν κίνδυνο στην εστία του Πρίφτη.

46’: Κόρνερ από αριστερά για τη Λαμία, ο Ομπράντοβιτς έκανε το σουτ, αλλά πάνω στη γραμμή έδιωξε σωτήρια για τον Τύρναβο ο Στεργιαννός.

52’: Προσπάθησε να διώξει από την άμυνά του ο Τζ. Καμαρά, αλλά η προσπάθειά του κατέληξε σε …σέντρα, ο Γκούρτσας έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Μπλάζιτς σε καλή θέση μπλόκαρε την μπάλα.

63’ ΓΚΟΛ: Εκπληκτική κάθετη μπαλιά του Μιλουτίνουβτς στην πλάτη της άμυνας, ο Ποκόνγκ έκανε εξαιρετικό σπριντ και με ιδανικό πλασέ νίκησε τον Μπλάζιτς κάνοντας το 2-1.

75’: Ωραία ενέργεια του Ανρί Καμαρά από δεξιά, έβγαλε την σέντρα, ο Χαϊκάλης ανάμεσα στα δύο στόπερ πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

85’: Κόρνερ από δεξιά για την Λαμία, εκτελεστής ο Πέρεθ που προσπάθησε με απ’ ευθεία εκτέλεση να σκοράρει, αλλά ο Πρίφτης με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ.

87’: Μέσα στην περιοχή ο Νεόφυτος, προσπάθησε να σουτάρει, αλλά η προβολή του Σουλιώτη ήταν αποτελεσματική.

90’+: Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ από δεξιά από τον Νικλητσιώτη μπλόκαρε εύκολα ο Πρίφτης.

93’: Σέντρα του Κακαρά από αριστερά, ο Χαϊκάλης από το σημείο του πέναλτι έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Πρίφτης πετάχτηκε και αποσόβησε την ισοφάριση.

tir-lamia6

Συνθέσεις

ΤΥΡΝΑΒΟΣ: Πρίφτης, Στεριαννός, Λαμπρόπουλος, Σουλιώτης, Μιλουτίνοβιτς, Καραμανλής, Ποκόνγκ (86’ Δημητρίου), Γεωργίου (79’ Όττα), Νταντίδης, Γκούρτσας, Ιβανίδης (55’ Παπασάββας).

tir-lamia1

ΛΑΜΙΑ: Μπλάζιτς, Ζουλιώτης (76’ Νικλητσιώτης), Κακαράς, Νεόφυτος, Ρεπετσάς, Ομπράντοβιτς (60’ Χαϊκάλης), Κωστόπουλος, Ντελέκος (83’ Γιαννιτσάνης), Πέρεθ, Αν. Καμαρά, Τζ. Καμαρά.

tir-lamia2

Διαιτητής: Ιωαν. Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)

Βοηθοί διαιτητή: Π. Πάτρας (Μακεδονίας), Κων/νος Νικολαΐδης (Μακεδονίας)

Κίτρινες κάρτες: 90’ Στεργιαννός, /38’ Ομπράντοβιτς, 47’ Ντελέκος, 78’ Ρεπετσάς

Κόκκινες κάρτες:

Μπορούσε τη νίκη ο Τύρναβος

Αν και το τελικό 0-0 είναι άδικο για τον καλύτερο Τύρναβο, σίγουρα η ισοπαλία κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου ήταν ένα καλό αποτέλεσμα για το συγκρότημα του Χαραλαμπίδη.

Παρελθόν ο Μπιλά από Τύρναβο!

Παρελθόν και από τον Τύρναβο ο Εμάνουελ Νταμάκ Μπιλά. Ο Καμερουνέζος επιθετικός είχε αποκτηθεί τη μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου από την ΑΕΛ, αλλά δεν απέδωσε τα αναμενόμενα και έτσι αποφασίστηκε η κοινή συναινέσει λύση συνεργασίας με την ΠΑΕ Τύρναβος.